אז מה קרה בג'ירו דה איטליה?

על ידי / יום שלישי, 12 יוני 2018 / פורסם בקטגורית מידע שימושי
מירוץ ג'ירו דה איטליה

מירוץ האופניים ג'ירו דה איטליה (מאיטלקית Giro d'Italia או "סיור באיטליה") הוא אירוע הרכיבה השני החשוב בעולם אחרי הטור דה פרנס (מצרפתית Tour de France או "סיור בצרפת"). בשנת 2018 התקיים המירוץ בפעם ה101, יצא לראשונה מרחבי אירופה ושלושת ימיו הראשונים נערכו בישראל (מתוך 23 בסך הכול, מה-4 למאי ועד ה-27 למאי). יותר ממיליארד צופים עקבו ברחבי העולם אחר המירוץ בקטעים שנערכו בישראל. קשה להפריז בערכה של החשיפה החיובית העצומה לה זכתה ישראל בזכות אירוח ימיו הראשונים של ג'ירו דה איטליה 2018. לפניכם סקירה קצרה אודות המאורע הספורטיבי המרתק כולל פירוט הנסיבות והאנשים שבזכותם נפתח המירוץ בירושלים בירת ישראל.

מיליארדר ישראלי-קנדי הציב את ישראל בראש רשימת המדינות שביקשו לארח את ג'ירו 2018

חלקים מן הג'ירו דה איטליה נערכו גם בעבר מחוץ לאיטליה אולם עד שנת 2018 לא יצא הג'ירו את גבולות אירופה. מדינות רבות היו מעוניינות לארח את ימיו הראשונים של ג'ירו 2018, ביניהן צ'כיה ופולין. המיליארדר הישראלי-קנדי סילבן אדמס הוא זה שהצליח להביא את המירוץ לישראל תוך שהוא מספק מכיסו כ-70 מליון שקלים מתוך ה-120 מליון שנדרשו לקיום מקטעי המרוץ בארץ. סילבן אדמס הצהיר מפורשות שעשה זאת כדי להעניק לישראל פרסום חיובי שבכוחו לבטל את השפעת מסעות הכפשה של ארגונים עוכרי ישראל כגון ה-BDS.

חלקו הראשון של הג'ירו 2018 נערך בסמטאות ירושלים העתיקה

לא רק שהג'ירו דה איטליה 2018 נפתח בישראל אלא שהמקטע הראשון שלו נערך בין סמטאות העיר העתיקה בירושלים. חלק זה במסלול הוקדש לזכרו של ג'ינו ברטלי, רוכב אופניים איטלקי אגדי שבין תאריו גם מספר זכיות בטור דה פרנס. ג'ינו הוכר כחסיד אומות העולם משום שבימי מלחמת העולם השנייה סיכן את נפשו והבריח, פעם אחר פעם, בשלדת אופניו מסמכים מזויפים ששימשו להצלת יהודים.
אין ספק שחלקו הראשון של ג'ירו 2018 נערך כך שירושלים תופיע על מסכי טלוויזיה רבים ברחבי העולם ותוצג כ"בירת ישראל". המקטע כולו היה בן 9.7 קילומטרים בלבד (לעומת 190 קילומטרים בממוצע בשאר ימי המירוץ) ונערך כמירוץ אישי נגד השעון.

מחיפה, דרך עכו, לתל אביב

ביומו השני של ג'ירו דה איטליה 2018 הוזנקו הרוכבים (כ-200 רוכבים מ-22 קבוצות) מחיפה, רכבו לעכו ומשם לאורך החוף עד לתל אביב. אורכו של המסלול שעברו הרוכבים בקטע זה של המרוץ היה 167 קילומטרים והמנצח בו היה אליה ויוויאני מאיטליה. עשרות אלפי ישראלים התמקמו לאורך המסלול והריעו לרוכבים משחלפו על פניהם. קטעים מכביש החוף, כמו גם כבישים אחרים לפי הצורך, נסגרו לתנועה לפרקי זמן ארוכים כדי לאפשר לרוכבים לעבור בהם באין מפריע.

מבאר שבע לאילת

ביום השלישי למירוץ, יומו האחרון בישראל, רכבו המשתתפים מבאר שבע ועד אילת, מרחק של 229 קילומטרים. המנצח בקטע זה היה שוב אליה ויוויאני.

ב-7 למאי טסו המשתתפים לאיטליה וב-8 למאי נערך המקטע הראשון שם מ-קטניה ל-קלטג'ירונה (198 קילומטרים). עד ה-27 למאי רכבו המתחרים מדי יום כ-200 קילומטרים, סך המרחק שכיסו במהלך המירוץ כולו עומד על- 3,572.4 קילומטרים והמנצח היה כריסטופר פרום הבריטי מקבוצת סקיי, זמנו המצטבר היה 89 שעות שתי דקות ושלושים ותשע שניות, מהירותו הממוצעת הייתה קצת מעל ל-40 קמ"ש.

כתיבת תגובה

TOP