איך להפוך אופניים חשמליות לבטוחות עבור הילדים?

על ידי / יום ראשון, 15 אוקטובר 2017 / פורסם בקטגורית מידע שימושי
אופניים חשמליות

כדי שהילדים יהיו בטוחים- הקשר בין המנוע, הסוללה ומהירות הנסיעה באופניים חשמליים

ע"פ החוק בארץ (נכון לסוף שנת 2017) על אופניים חשמליות להיות מצוידות במנוע חשמלי בעל הספק של עד 250 וואט (כשליש כוח סוס), ללא מצערת (המנוע מופעל רק בעת דיווש) וכשבמהירות 25 קמ"ש מופסקת אוטומטית פעולת המנוע. עוד קובע החוק כי מותר לרכב על אופניים חשמליות רק מגיל 16 ומעלה. אולם, ככל שהדבר נוגע לאופניים חשמליות, נראה שכללים לחוד ומציאות לחוד, לא צריך להתאמץ כדי למצוא מי שמוכרים אופניים המצוידות במנועים בעלי עוצמה רבה מן המותר, כמעט כל הדגמים הנמכרים בארץ מצוידים במצערת, על המדרכות, בשבילי אופניים, בפארקים ובכבישים רוכבים על אופניים חשמליים גם ילדים וילדות בני הרבה פחות מ16. עבורכם ההורים שרוצים לעשות כל שביכולתם לשמור על בטיחות ילדיכם אספנו מידע אשר יסייע לכם להבין על מה צריך להקפיד כדי להפוך אופניים חשמליות לבטוחות.

אופניים עם מנוע עזר

ראשית חשוב להבין שאופניים חשמליות אינן מעין אופנוע זעיר עם מנוע חשמלי. אופניים חשמליות נועדו לשמש כלי תחבורה למרחקים קצרים (טווח של עד כ30 ק"מ), בדרך כלל בתוך העיר, כאשר הרוכב אינו נדרש כמעט למאמץ בזכות מנוע חשמלי קטן המסייע בעת הצורך (בתחילת הנסיעה ובעליות). שימוש כזה באופניים חשמליות אינו מצריך מצערת, המנוע נכנס לפעולה באופן אוטומטי כשיש בו צורך ומפסיק כשהדיווש הופך קל או כאשר המהירות מגיעה ל25 קמ"ש. יש להודות על האמת ולומר שמיעוט מן הרוכבים על אופניים חשמליות בארץ משתמשים בהם באופן שתואר לעיל, כמעט כל הדגמים מגיעים כשהם מצוידים במצערת המאפשרת הפעלת המנוע באופן יזום ובעצם ניתן לרכב כמעט ללא דיווש כלל, ממש כמו באופנוע קטן.

מנוע בהספק המותר עלפי חוק

ראשית חוכמה בבטיחות אופניים חשמליות היא לוודא שהמנוע בו הם מצוידים אינו בעל עוצמה רבה מן המותר בחוק. כאמור מנוע בעל הספק של 250 וואט הוא החזק ביותר שיש לאפשר לילדיכם. לא קשה למצוא דגמים בעלי מנוע שכזה, הביצועים הם מספקים, טווח הנסיעה נקבע על ידי הסוללה ולא המנוע כך שאל תתנו לאף אחד לשכנע אתכם שחייבים מנוע חזק יותר כדי שהאופניים יהיו שימושיות.

וודאו שיש הגבלת מהירות

כאמור, לפי החוק המנוע החשמלי צריך להפסיק לפעול אוטומטית כאשר המהירות מגיעה ל25 קמ"ש. ישנו רכיב אלקטרוני האחראי להגבלה זו ולמרבה הצער לא קשה למצוא מי שינטרל אותו עבורנו או אפילו ללמוד מסרטוני יוטיוב איך עושים זאת בעצמנו. כדי לשמור על בטיחות ילדיכם וודאו שהגבלת המהירות באופניים החשמליות שלהם תקינה ופעילה.
כמעט מיותר לציין שחשוב מאוד לוודא מערכת בלימה איכותית ותקינה.

לרכב נכון

ניתן לרכב באופן מסוכן גם על האופניים החשמליות הבטוחות ביותר לכן הדריכו את ילדיכם וודאו שהם יודעים איך לרכב באופן בטוח ומקפידים לעשות זאת, התנו את המשך השימוש באופניים החשמליות בשמירה על כללי הבטיחות.

להתייעצות נוספת, אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו.

כל האמור הוא בגדר המלצות בלבד ואינן מהוות ייעוץ משפטי או אחר, ואינו מסיר מאחריות הקורא לבדיקותיו וקבלת החלטותיו. 

כתיבת תגובה

TOP