אופניים חשמליות לילדים – איך בוחרים וגם איך מבטיחים שיסעו בזהירות

על ידי / יום שלישי, 07 נובמבר 2017 / פורסם בקטגורית מידע שימושי

בשנת 2014 נכנס לתוקפו חוק אופניים חשמליות הקובע תנאים בהם האופניים עצמם צריכים לעמוד כמו גם את הגיל המינימאלי לרכיבה, היכן מותר לרכב, חובת חבישת קסדה ועוד. עד שנת 2016 הגיל המינימאלי לרכיבה על אופניים חשמליות, כפי שנקבע בחוק, היה 14, בשנת 2016 הוכנס תיקון לחוק אשר העלה את הגיל המינימאלי ל16. אולם, ככל שהדבר נוגע לאופניים חשמליות נראה שהמצב המשפטי אינו משפיע על המציאות בשטח. מאז שהופיעו כלי רכב חשמליים כגון קורקינטים ואופניים חשמליות מתקפלות ורגילות אין זה נדיר לראות ילדים בני 10 משתמשים בהם.

יש לזכור שאופניים חשמליות מדגמים מסוימים מסוגלות לנסוע במהירות גבוהה למדי (30 קמ"ש ואף יותר), נפילה במהירות כזו כמו גם סיכוי לתאונה עם רכב אחר בשל נסיעה לא זהירה בכביש הופכים שימוש באופניים חשמליות לילדים למסוכן מאוד. האחריות לשמירה על ביטחון הילדים היא כמובן של ההורים שהרי אין לסמוך על הילדים שינקטו בזהירות המתבקשת, ירכבו באופן בטוח וימנעו מרכיבה כל עוד לא מלאו להם 16 שנים. אספנו עבורכם מידע שיסייע לכם לשמור על ביטחון ילדיכם המשתמשים באופניים חשמליות שלהם או של חבריהם.

בחירת אופניים מתאימות

כאמור החוק מתיר רק לבני 16 ומעלה לרכב על אופניים חשמליות רגילות, כמו גם אופניים חשמליות. עם זאת, קשה להתעלם מן העובדה שהמצב בשטח שונה בתכלית, ילדים רבים בני פחות מ16 רוכבים על אופניים וייתכן שגם ילדיכם ביניהם. אם אתם מתכוונים לרכוש לילדיכם אופניים חשמליות (בין אם כבר מלאו להם 16 או לאו), תבררו על אופניים מומלצות, חשוב מאוד לבחור זוג המתאים לה, כזה עליו יהיו בטוחים במידה רבה ככל שניתן. על האופניים להיות במידה מתאימה, יש לכוון את המושב כך שהרגליים יגיעו בקלות לקרקע בעת עצירה, הכידון צריך להיות בגובה נוח, ידית הבלם נגישה ונוחה וכד'.
עוד חשוב לוודא שאין מדובר באופניים חשמליות חזקות יתר על המידה, המהירות המקסימאלית המותרת עלפי חוק היא 25 קמ"ש, וודאו שקיים התקן המגביל את המהירות ושילדיכם אינם מפרקים אותו.

התקנת כל אמצעי הבטיחות

בין אם אתם מהמקפידים על גיל הרכיבה המינימאלי ובין אם לאו, כדי לשמור על הבטיחות ברכיבה יש לוודא שעל האופניים החשמליות או הרגילות, של ילדיכם מותקנים כל אמצעי הבטיחות הנדרשים עלפי חוק, כך למשל התקן המנתק את המנוע החשמלי במהירות של 25 קמ"ש, בלמים מעולים, מחזירי אור כנדרש, פנס אחורי ופנס קדמי וכד'.

רכיבה נכונה

מרכיב חשוב מאין כמותו בשמירה על הבטיחות ברכיבה על אופניים חשמליים לילדים הוא אופן הרכיבה עצמו. יש להקפיד שילדיכם רוכבים בצורה בטוחה, עם קסדה, ללא תמרונים מסוכנים בין מכוניות על הכביש, בלי לסכן הולכי רגל על מדרכות וכד'. ככלל, מומלץ להימנע מרכיבה בלילה כמו גם מרכיבה במזג אוויר סגרירי.

כתיבת תגובה

TOP