5 טיפים לתחזוקת סוללה של אופניים חשמליים

על ידי / יום חמישי, 07 דצמבר 2017 / פורסם בקטגורית מידע שימושי
5 טיפים לתחזוקת סוללה של אופניים חשמליים

האופניים החשמליות הפכו כלי רכב פופולארי מאוד בזכות העובדה שהן מספקות פתרון מצוין לנסיעות במרחב עירוני ובשבילים ברדיוס של עד עשרים קילומטרים עבור רוכב בודד עם מטען מוגבל ו/או נוסע. בשוק נמכרים דגמים רבים של אופניים חשמליות הנבדלים זה מזה בשלל פרמטרים (כוח, טווח מרבי, בטיחות, איכות, נוחות נסיעה, אורך חיים ועוד). אחד הרכיבים החשובים ביותר בכלי רכב יעילים אלה הוא הסוללה. מדובר למעשה במצבר, או סוללה נטענת, המספק חשמל למנוע ולמערכות הנלוות לו (מערכות בקרת מהירות ושליטה על הכוח שמספק המנוע, מערכת תאורה ועוד).
מחיר הסוללה עשוי להוות כמחצית ממחיר האופניים. כך למשל עבור כ-2,000 שקלים ניתן לרכוש סוללת ליתיום איון (Li-ion) או ליתיום פולימר (Li-Po) המספקת מתח של 48 וולט וכמות מטען חשמלי של 12 אמפר שעה (למי שתוהה, 12 אמפר שעה פירושו שאם נדרוש מהסוללה, לדוגמא, זרם של 6 אמפר היא תוכל לספק אותו למשך שעתיים עד שתתרוקן לגמרי ונצטרך לטעון אותה מחדש). ניתן כמובן למצוא גם סוללות זולות שמחירן כמה מאות שקלים. תהיה הסוללה של האופניים החשמליות שלכם אשר תהיה, הדרך בה תשתמשו ותטפלו בה תשפיע רבות על אורך החיים שלה. אספנו עבורכם חמישה טיפים שיסייעו לכם להפיק את המירב מן הסוללה שלכם.

וודאו שהסוללה מקובעת היטב במקומה ושהחיבורים החשמליים אליה טובים

חשוב מאוד שבמהלך הנסיעה הסוללה לא תתנדנד מצד לצד, תיחבט בחלקי שילדת האופניים, תקפוץ מעלה מטה וכד'. בנוסף לקיבוע טוב של הסוללה עצמה, יש לוודא שאין כל פגם בחיבורים החשמליים אל הסוללה, חיבור פגום עשוי לגרום לאבדן כוח, קיצור דרמטי של טווח הנסיעה (עד שצריך לטעון את הסוללה מחדש) וקיצור משמעותי של חיי הסוללה.

הימנעו מלהפיל את הסוללה

רוכבי אופניים חשמליות רבים נושאים עימם את הסוללה כשהם משאירים את האופניים חונים במקומות כאלה ואחרים. כשלוקחים איתנו את הסוללה חשוב מאוד שלא תיפול, סוללה שסופגת חבטה עלולה להינזק באופן חמור.

מנעו חשיפה מיותרת לשמש יוקדת כמו גם לגשם וקור

חשיפה לתנאי מזג אוויר קיצוניים תקצר משמעותית את משך חיי הסוללה של האופניים החשמליות שלכם. השתדלו להשאיר את האופניים כשהסוללה מותקנת בהם במקומות מוצלים ומקורים.

אל תטענו את הסוללה שלא לצורך

יש נטייה לחבר את הסוללה לטעינה גם כאשר היא מלאה למדי כמו גם להשאיר (או לשכוח) אותה מחוברת למטען זמן רב אחרי שהיא כבר טעונה במלואה. חשוב להימנע מטעינה מיותרת, רק אם חייבים סוללה מלאה חברו לטעינה סוללה שטרם התרוקנה לפחות כדי מחציתה, יש לנתק מן המטען סוללה שטעינתה הושלמה.

הקפידו לבחור סוללה מתאימה לאופניים החשמליות שלכם

כאמור, ישנם שלל דגמי אופניים חשמליות ושלל דגמי סוללות עבורן. מובן שלא כל סוללה מתאימה לכל אופניים, חשוב מאוד לצייד את האופניים החשמליות שלכם בסוללה מתאימה, רק כך מובטח שהסוללה תשרת אתכם באופן מיטבי וכך גם האופניים עצמם.

כתיבת תגובה

TOP